Новости семинарской жизни

20.12.2020. Богослужіння в день пам`яті свт. Миколая Мирлікійського

18.12.2020. Ректор семінарії очолив Божественну Літургію в день пам'ятi святої великомучениці Варвари

05.12.2020. На свято Введення Пресвятої Богородиці в семінарському храмі звершено святкове богослужіння

30.10.2020. Паломницька поїздка

28.10.2020. Викладач Семінарії прийняв участь у ХІІ Міжнародній науково-практичній конференції

24.10.2020. В семінарії вшанували пам'ять Собору Волинським святим

14.10.2020. Екскурсiя семiнаристiв до iсторичного мiста Кременець

10.10.2020. В Почаївській духовній семінарії відбулась презентація фільму «Де ти, Адаме?»

09.10.2020. День пам'яті святого апостола Іоанна Богослова

04.10.2020. Служіння ректора: неділя 17-а по П'ятидесятниці

01.10.2020. Ректор семінарії освятив нове приміщення для студентів ПДС

27.09.2020. Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього

21.09.2020. Ректор семінарії очолив богослужіння на свято Різдва Пресвятої Богородиці

11.09.2020. Mитрополит Сергій очолив Божественну літургію в семінарському храмі на честь препп. Іова та Амфілохія Почаївських

11.09.2020. В семінарії вшанували день пам'яті преп. Іова Почаївського

10.09.2020. В семінарії вшанували день пам'яті преп. Іова Почаївського

Проповідь в день пам'яті апостола Філімона, апостольське служіння

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 Сьогодні свята Церква звершує пам`ять апостола від 70-ти Філімона. Хто ж такі апостоли? Саме слово «апостол» означає «посланник». Колись так називали царських послів, назначених на якусь високу посаду, і вони, будучи представниками царської особи, від якої посилаються, мали дві особливі привілегії в слові і ділі. Тобто, щоб вони сказали чи зробили, все це вважалось словом і ділом самого царя, який послав їх. Посланниками Бога Слова для проповіді у світ були учні Христа, названі Ним «апостолами».

 Самим Апостолом Предвічного Отця був Син, низпосланний на землю, щоб виконати велике діло – для спасіння людства від гріха та смерті, отримавши від Отця всю владу над небесним та земним, як сказано в святому Євангелії: «Вся Мне предана суть Отцем Моим»(Мф.11,27). А так як апостоли були учнями Бога Слова, і вони мали всю владу від Бога Сина, на що вказують слова зі Святого Писання у Євангелії від св.ап. Луки: «иже вас приемлет, Мене приемлет, и слушаяй вас, мене слушает»(Лк10,16). Всі тайни, які почув Бог Син, посланий від Бога Отця, взнали і ученики, посланні Сином: «Вся яже слышах от Отца Моего, сказах вам»(Ин15,15). Тому апостоли і отримали дві особливі привілегії в слові і ділі. Тобто, в слові – все, що вони скажуть, повинно прийматись на віру, як сказане Самим Богом; в ділі – все, що вони б не встановили, повинно бути збережено, як би звершене Самим Богом. Тільки Богові властиві повнота істини і непогрішимість, точно так цю повноту істини і непогрішимість мають і апостоли, так як їхні слова - не слова людини, а Божі, тобто їхніми устами, як через богодухновенне знаряддя, говорив Святий Дух, який є Дух істини: «Не вы бо будуте глаголати, но Дух глаголяй в вас»(Мф10,20). Ні людина, ні ангел, та лише Син Божий має духовну владу і один тримає ключі, щоб відкрити двері від Небесного Царства, точно так всю цю владу і ці ключі отримали апостоли від Бога Сина, коли він сказав їм: «Елика, аще свяжете на земли, будут связана на небеси, и елика, аще разрешите на земли, будут разрешена на небесех»(Мф.18,18).

 Ні однієї такої привілегії не отримали пророки. Вони дійсно отримували дар Святого Духа, але лише частково, а саме - дар пророцтва, щоб предсказати майбутнє. А на апостолів Всесвятий Дух ізліяв все багатство божественних Дарів своїх, коли зійшов у вигляді вогняних язиків на П`ятидесятницю. Ось яке велике і високе спаситель не звання святих Апостолів, пам'ять яких наша Свята Церква звершує з особливою честю. Ми знаємо, що апостолів було 12, а пізніше 70. Що означають ці числа? Число 12 вказує на 12 колін єврейського народу, 12мсинів патріарха Іакова, які були родоначальниками колін єврейських. А 12 апостолів, якби сворюють нову Церкву – Церкву Іісуса Христа, яка відрізняється від вітхозавітньої Церкви. 12 апостолів в духовному сенсі є теж родоначальниками різних Церковних общин. Ось наприклад, ап. Петро заснував Антіохійську і Римську Церкви, ап. Матфей трудився в Африці та Ефіопії. В книзі Апокаліпсис говориться, що перед престолом Агнця поклоніння звершують 24 старці. Св. Андрій Кесарійський дає пояснення, що 24 старці - 12 синів патріарха Іакова, родоначальників Вітхого Ізраіля, а інші 12 – це апостоли Іісуса Христа, родоначальники помісних християнських общин.

 Число 70 в іудейському розумінні того часу вказувало на 70 народів світу. Євреї вірили, що коли в Синарській долині люди намагались побудувати вавилонську вежу від землі до неба, тоді Бог розділив їх на язики, на 70 народів. В Ієрусалимському храмі було прийнято на Пасху приносити в жертву 70 бичків для того, щоб Бог очистив гріхи не тільки євреїв, але і всіх інших народів, число яких 70. І коли Христос обирає 12 апостолів, Він якби створює общину Нового Ізраіля. По духовній ознаці число 70 – вказівка на те, що і всі інші народи будуть введені в Церкву Божу.

 Одним із 70-ти апостолів був св.ап. Філімон, пам'ять якого сьогодні звершує Свята Церква. Апостол Філімон разом зі своєю дружиною прийняли хрещення від апостола Павла. Вони створили в своєму будинку дім молитви, де тоді збирались віруючі і звершували Богослужіння. Святе подружжя присвятило своє життя служінню хворим та обездоленим.

 Кожен християнин звершує своє апостольське служіння – так званий апостолат. А саме: коли мама вчить дитину молитись, батько навчає Закону Божого, учні та студенти старанно вчаться, тобто кожен з нас сумлінно виконуючи свої обов'язки на роботі, вдома з любов`ю, при цьому стараючись допомогти ближньому словом чи ділом. Адже коли ми робимо добрі справи, ми стаємо кращими, і тоді ми свідчимо, що дійсно є християнами.  Тож давайте будемо ставити собі в приклад життя святого апостола Філімона та його дружини Апфії , будемо такими ж милосердними, милостивими, добрими, чуйними до чужого болю та своїм благочестивим життям будемо проповідувати Христа. Амінь.

диякон Прокопчук Діонісій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин