Новости семинарской жизни

24.11.2019. Недільне богослужіння в семінарії

12.11.2019. Викладач Почаївської духовної семінарії взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції

10.11.2019. В Почаївській семінарії відбувся духовно-просвітницький вечір

10.11.2019. В Почївській семінарії вшанували день пам'яті преп.. Іова Почаївського

07.11.2019. Почаївська семінарія взяла участь у святкуваннях дня пам'яті ікони Божої Матері «Всех скорбящих радость»

29.10.2019. Вихованці 4-го класу семінарії та студентки 3-го класу регентського училища відвідали святинi Закарпаття

24.10.2019. У Почаївській семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

20.10.2019. B семінарії відбувся постриг вихованців IV-го класу у чтеці

18.10.2019. Другий клас ПДС відвідав Почаївський історико-художній музей

15.10.2019. Богослужіння в семінарії на Покров Пресвятої Борогодиці

09.10.2019. Богослужіння в день пам'яті св. ап. Іоанна Богослова

27.09.2019. Cвято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього в семінарії

23.09.2019. При Почаївській семінарії відкрилася недільна школа для дітей

19.09.2019. Ректор семінарії взяв участь у святкуваннях на честь преп..Афанасія Брестського

12.09.2019. Початок навчального року в Почаївській семінарії

10.09.2019. В Почївській семінарії вшанували пам'ять преп. Іова Почаївського

Проповідь у прощену неділю (Сиропусну)

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 Свята Православна Церква, як любляча мати піклуючись про наше духовне й тілесне здоров'я і вічне спасіння, виховує нас в дусі християнської любові і Євангельських проповідей. Перед тим, як вступити у Великий Піст, вона підготовлює нашу свідомість до цього подвигу. Своїми службами, в молитвословіях і піснеспівах Церква старається пробудити нас до покаяння. Починаючи з неділі Митаря і Фарисей, закінчуючи сьогоднішньою неділею, в Євангельських читаннях нашій увазі пропонуються різні приклади істинної молитви, християнських чеснот і покаяння. Ці чотири підготовчі неділі Церква, як по сходинках драбини намагається підняти нас на висоту, з якої нам було б зручно й легко вступити на подвиг духовної боротьби. Сьогодні останній день підготовчого періоду. В цю неділю Церква згадує про вигнання Адаму із раю. Ми задуваємо цю неділю для того, щоб усвідомити, що сталося із родом людським і що відбувається зараз із кожною людиною.

 Чому Адам і Єва були позбавлені блаженства? Ми знаємо, що гріх став причиною наших прародителів. Обличчя Адама, до гріхопадіння, за висловами святих отців світилося «сяйвом слави», він був другом Божим, перебував у чистоті, володарював над своїми помислами і блаженствував, мав у собі Духа Божого, який наставляв його і навчав. Через гріх, тобто порушивши заповідь Божу, Адам відпав від свого Творця, вступив у ворожнечу з Богом, був позбавлений блаженства і слави. Нажаль перші люди не могли повернутись до райського життя, тому що гріх ввійшов у їхню природу. Не може грішник унаслідувати життя вічне, якщо не очиститься від свого гріха, не понесе подвиг покаяння та молитви.

 Гріх, дорогі браття і сестри, це брехун, який постійно обманює нас, обіцяє насолоду і щастя, а приносить лише томління духа, жаль, відчуття сердечного омертвіння. Він порушує внутрішній спокій людини, «несть мира в костех моих от лица грех моих» (Пс.34,7), учить нас пророк Давид. Гріх, як тяжка могильна плита, давить на серце грішника. Прикладом цього є випадок, який трапився ще у глибокій древності. До одного ритора, по імені Цицерон прийшов розбійник, який скоїв вбивство і давши Цицерону грошей просив, щоб той захищав його на суді. Відбувся суд і вбивця вийшов оправданий. Цицерон так вміло його захищав, що ніхто не міг протистояти ораторському мистецтву і переконливим аргументам знаменитого філософа. Розбійника відпустили на природу. Пройшло багато років і одного разу коли Цицерон йшов по місту, він побачив, як його хтось переслідує, це був той самий розбійник, він кричав: стій Цицерон, я повинен вбити тебе, ти завдав мені великих страждань, вогонь опаляє мою душу, я не знаходжу собі спокою ні в день ні в ночі, тому я повсюди шукаю тебе, щоб вбити і припинити свої страждання. З цими словами, він накинувся на оратора і вбив його.

 Ось так, дорогі браття і сестри, гріх лежить на серці кожного, хто попадає в його сіті. А буває і навпаки, яку радість і мир відчуває наше серце коли подолавши всі трудності і перешкоди ми звільняємось від гріха і очищаємось. Тоді хочеться жити, радіти і насолоджуватися в мирі, в тишині і повній гармонії із своєю совістю.

 Звільнитись від гріха, навернутись до Бога людина не в змозі своїми силами. Тільки Господь в святих таїнствах Сповіді та Причастя бачачи наше старання, наше розкаяння, може прийняти знову в свої обійми, очистити душі від всякої скверни. Істинне покаяння по словам святого Євангелія неможливе без взаємного примирення і всепрощення: «Если же не прощаете, то и Отец ваш Небесный не простит вам согрешений ваших»(Мк.11, 26). Тому вступаючи в дні Великого і спасительного посту, бажаючи через покаяння отримати прощення від Бога, ми повинні із всією іскренністю і серйозністю простити своїх кривдників, тих хто причинив нам якусь скорботу, смуток або неприємність. Простити обидчиків нелегка річ, це знає кожен із свого життєвого досвіду, але простити необхідно, тому що це веління Божественного закону, закону духовного життя, без якого немає справжнього християнства.

 Завтра ми вступаємо в очищувальні дні святого посту, а сьогодні, дорогі браття і сестри, попросимо у Бога благословення, а святих угодників Божий помочі, молитвенного предстательства, щоб зм'ягчились наші серця, щоб ми могли від душі простити усіх своїх кривдників. А через прощення інших і самим отримати прощення від Бога. Амінь.

ієрей Iлля Сафонюк

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин