Новости семинарской жизни

24.11.2019. Недільне богослужіння в семінарії

12.11.2019. Викладач Почаївської духовної семінарії взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції

10.11.2019. В Почаївській семінарії відбувся духовно-просвітницький вечір

10.11.2019. В Почївській семінарії вшанували день пам'яті преп.. Іова Почаївського

07.11.2019. Почаївська семінарія взяла участь у святкуваннях дня пам'яті ікони Божої Матері «Всех скорбящих радость»

29.10.2019. Вихованці 4-го класу семінарії та студентки 3-го класу регентського училища відвідали святинi Закарпаття

24.10.2019. У Почаївській семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

20.10.2019. B семінарії відбувся постриг вихованців IV-го класу у чтеці

18.10.2019. Другий клас ПДС відвідав Почаївський історико-художній музей

15.10.2019. Богослужіння в семінарії на Покров Пресвятої Борогодиці

09.10.2019. Богослужіння в день пам'яті св. ап. Іоанна Богослова

27.09.2019. Cвято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього в семінарії

23.09.2019. При Почаївській семінарії відкрилася недільна школа для дітей

19.09.2019. Ректор семінарії взяв участь у святкуваннях на честь преп..Афанасія Брестського

12.09.2019. Початок навчального року в Почаївській семінарії

10.09.2019. В Почївській семінарії вшанували пам'ять преп. Іова Почаївського

Новосад Василь

Проповiдь на свято трьох святителiв

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 Як на небесній тверді творець поставив світила для того щоб вони розганяли нічну темряву й освітлювали шлях подорожуючим, так і в духовному світі для всіх, хто прагне спасіння, Господь дарував світила, які вказують правильний шлях до спасіння і життя вічного. Такими світилами є: Васілій Великий, Іоан Златоуст та Григорій Богослов, пам'ять яких сьогодні вшановує свята православна церква.

 Мало зто зрівняється з ними у силі їх віри і чистоті життя. І невипадково християнська свідомість назавжди з'єднала ці імена апостолів єдиновірних і вчителів вселенної. Незчисленними обдаруваннями були обдарованні ці великі святителі, залишивши нам свої прекрасні творіння. Але прославленні у віках не тільки як великі ієрархи та добрі керівники пастви але і як християни, вони володіли прекрасним даром милосердя до ближніх. Наприклад святий Васілій Великий за словами свого товариша Григорія Богослова, не соромився і поцілунком уст пошанувати хворого і хворих обіймав як братів. В цьому не поступалися йому і Григорій Богослов та Іоан Златоуст. Вони також вважали милосердя ліками для душі, а немилосердність і жорстокість – найтяжкішим гріхом.

 Церква під час богослужіння такими словами оспівує цих прегарних угодників Божих: «Васілій – божественний розум, Григорій – божественний голос, Іван – прекрасний світильник, три великі угодникі і слуги Пресвятої Трійці». Варто пригадати, що їх добре виховали їхні батьки. Святі походили із замижніх родин, здобули добру освіту, про що дбали їхні батьки. Це були обдаровані юнаки котрі мудро використовували час, котрих пристрасть гнала до науки, а сам святий Григорій коли згадує про Васілія, пише, що вони знали дві дороги: першу – до церкви і святих її учителів, а другу до світських шкіл.

 Так багато залежить від батька та матері, які дбають про праведне виховання своїх дітей і самі служать добрим прикладом у цьому. Хоч мати святого Іоана Златоустого залишилася передчасно вдовою, однак виховала сина згідно з Божим законом і незважала, що навколо панує нехристиянське оточення! Задумаймось над життям цих трьох святих, котрі мали добре забеспечення, попереду могли мати високу світську карєру – й усім цим знехтували. Стали духовними людьми, проповідували слово Боже, дотримувалися строгих постів, мешкали певний час у пустелі, на свамоті, були переслідуванні, гнані, терпіли погрози смерті, але не відступили від Божої любові, нестидалися бути іншими людьми. Пам'ятали слова Спасителя: «Кожен хто визнає Мене перед людьми, того і Я визнаю перед Ангелами Божими. Хто ж Мене відречеться перед людьми, того і Я відречуся перед Ангелами Божими.

 Як це чудово коли юнак чи Дівчина, перебуваючи в різних компаніях, памятають про своє християнське походження, не піддаються тискові друзів і недругів, уміють відмовитися від споживання м'яса у пісні дні, та невіддаються непристойним гулянкам, а живуть праведною любов'ю до Бога. Так про цю чесноту дбали святі котрих сьогодні згадуємо. Святі отці навчають, що Господь Бог, це наш люблячий батько – джерело добра і щастя, а Церква, це наша духовна мати, яка нас виховує і вірно провадить через своїх робітників – священників, до Бога – джерела щастя. З цього приводу святий Кіпріан Карфагенський говорить: «Хто не має церкву за матір, той не може мати Бога за Отця».

 Церква Христова, прославляючи благочестиві життя цих трьох великих угодників Божих, пропонує кожному християнину приклад того, як можна досягнути досконалосі й увійти в Царство Небесне. Всі ми повинні радіти з того, що Господь дарував нам такі світила, таких проповідників християнського благочестя. Все життя цих трьох святителів було наповнене ділами милосердя і живої любові до Бога і ближніх. Вони стали живим доказом того, що тільки благочестивим життям, живою вірою і смиренням ми зможемо прославити Отця Небесного, досягнути духовної досконалості і спастися. Пам'ятаючи про подвиги кожного з них, намагаймося втілити у своєму житті хоча б якусь частину того, що виконали ці святителі, і просімо їхнього небесного молитовного заступництва, щоб за їхніми молитвами всі ми зуміли стати справжніми християнами, християнами не за назвою, а життям, і удостоїлись бути наслідниками блаженного життя у вічності. Амінь

Новосад Василь

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин