Семинарский храм

14.03.2017 г.
Святі Отці про Таїнство Єлеосвячення

Всі наші богослужбові треби були протягом певного часу виділені з утрені і Літургії і переведені у самостійні служби...

 Всі наші богослужбові треби були протягом певного часу виділені з утрені і Літургії і переведені у самостійні служби. Такий порядок богослужінь можна помітити у всіх службах, як і в самому Таїнстві Єлеосвячення, яке є скороченою службою утрені. Про помазування святим маслом заради зцілення від хвороб, для відпущення гріхів і перед смертю, часто пишуть у своїх творах святі Отці.

 Свт. Іоанн Златоуст порівнює священиків, як духовних отців, з рідними батьками і говорить, що батьки не можуть зберегти своїх дітей від смерті, навіть інколи не можуть вилікувати свою дитину від хвороби, а ієреї спасали душі людей, які могли загинути. Це тому, що вони мають дар відпущення гріхів. З цих слів можна зрозуміти, що святитель говорить про Таїнство Єлеосвячення.

  Свт. Кирил Ієрусалимський, воюючи проти чаклунства, дає людям настанови, коли людина підпадає під різні хвороби, якщо вона вірить в Бога і завжди виголошує священні слова «Господь Саваоф», то вона робить кращий намір, ніж ті, що звертаються по допомогу до різного роду чаклунства, тому що буде хвалити не духів нечистих, а силу Творця неба і землі. При цьому він нагадує слова зі Священного писання: «Болен ли кто из вас, пусть призовет пресвитеров Церкви, и пусть помолятся над ним, помазав его елеем во имя Господне. И молитва веры исцелит болящего, и восставит его Господь; и если он соделал грехи, простятся ему» (Іак. 5, 14-15).

 Блаж. Симеон Солунський також багато пише про Таїнство Єлеосвячення: «Согрішивши, ми приходимо до божественних мужів і, приносячи покаяння, звершуємо сповідь гріхів; з їхнього веління ми приносимо Богові єлей в знамення Його милосердя і співчуття, в яких сяє божественне і тихе світло благодаті. Коли ж і молитва виконується, і єлей освячується, помазані єлеєм отримують відпущення гріхів. Для кожного вірного, того, хто хоче приступити до страшних Таїн, через цей священний обряд і помазання святим Єлеєм відпускаються гріхи, як пише брат Господній; цьому сприяють і молитви ієреїв».

 Свт. Інокентій, папа Римський говорив, що без всякого сумніву віруюча хвора людина має потребу, щоб звершувати над нею це Таїнство святого єлею. Також він говорив, що ті християни, які несуть церковну єпитемію, над ними не можна звершувати цього Таїнства.

 Свт. Григорій Двоєслов, папа Римський в книзі про таїнства наводить саму послідовність Таїнства Єлеосвясення, зі всіма молитвами і піснеспівами, які входять до нього. При помазуванні хворого святим маслом священик говорить, що він помазує Його святим маслом в ім'я Отця і Сина і Святого Духа – через помазування цим маслом і читання над хворим молитви, силою і могутністю Святої Тройці немічний отримує зцілення, як духовне, так і тілесне.

 Крім того святі Отці писали молитви для самого Таїнства. Так, наприклад, святитель Василій Великий написав одну молитву для Таїнства Єлеосвячення, а молитва «Господи Боже наш…» написана святителем Іоанном Златоустим.